Marketingesek narcisztikus személyiségjegyekkel
A marketing világa sokak fejében úgy jelenik meg, mint a harsányság, az önbizalom és a sikerorientáltság központja. A külső szemlélőnek néha az lehet a benyomása, hogy a marketingesek önmagukat előtérbe helyező, erőteljes és sokszor hangos kommunikátorok, akik szeretnek reflektorfényben állni. Ezt az általános elképzelést a köznyelv néha a “narcisztikus” kifejezéssel illeti. Mégis, amikor szakmai szempontból vizsgáljuk a személyiségjegyek és a marketing tevékenység összefüggéseit, árnyaltabb kép tárul elénk. Valóban találkozhatunk olyan emberekkel, akiknél a magabiztosság és a szereplési vágy szélsőséges megnyilvánulásokat…
A marketing coach pszichológiai szemmel
A marketing nem csupán technikai eszközök és stratégiák gyűjteménye. Sokkal inkább a kommunikáció művészete, amely az érzelmekre, az emberi viselkedésre és a kapcsolatok mélyebb rétegeire épül. Ez az a pont, ahol a marketing coach szerepe összefonódik a pszichológia alapelveivel: a cél nem csupán üzleti növekedés, hanem a vállalkozó mentális és érzelmi fejlődése is. Miért van szükség marketing coachra? A vállalkozók sokszor túlterheltek. Az üzleti világ folyamatos nyomása, a piaci trendek követése és az ügyfelek elvárásainak teljesítése jelentős stresszforrás lehet. Egy…
TOWS Mátrix: hogyan lesz a SWOT-ból stratégia?
Az üzleti tervezés és vállalkozásfejlesztés során gyakran hallasz a SWOT-ról, mert remek alapot ad ahhoz, hogy átlásd egy cég vagy projekt erősségeit, gyengeségeit, illetve a külső tényezőkben rejlő lehetőségeket és fenyegetéseket. Viszont sokszor felmerül a kérdés, hogy hogyan jutsz el a konkrét lépésekig, hiszen egy jó helyzetelemzés önmagában nem elég. Erre kínál választ a TOWS mátrix, amit egy német professzor, Heinz Weihrich dolgozott ki az 1980-as évek elején, és elsőként a Long Range Planning című folyóiratban publikált. A TOWS valójában…
Zsebkendő az asztalon: érzelmi rétegek felszabadítása coachingban
Business coaching során is készítek ki néhány zsebkendőt, és talán elsőre meglepő, de számomra ez ugyanolyan természetes eszköz, mint a laptopom, a jegyzeteim vagy éppen a piaci elemzéseket tartalmazó táblázataim. Nem azért van így, mert emocionális túlfűtöttséget keresnék a beszélgetések során, hanem mert pontosan tudom, hogy az üzleti élet helyzetei mögött gyakran olyan érzelmi rétegek bújnak meg, amelyek felszínre kerülését nem akadályozhatja meg a tárgyalóasztal rideg, formális légköre. Lehet, hogy nem gondolnád, de egy intenzív, üzletről szóló beszélgetés is képes…
Üzletfejlesztés és coaching a marketingben
A vállalati életciklus szakaszai, a coaching és a marketing kapcsolata egyre relevánsabbá válik a modern üzleti környezetben, különösen az online vállalkozások térnyerésével. Dajka Gábor üzleti és life coachként évek óta foglalkozik ezzel a témával, tapasztalatai és kutatásai alapján megállapítható, hogy a coaching az üzleti élet számos területén, beleértve a marketinget is, kulcsfontosságú szerepet játszik. Az életciklus-modellek – például Adizes, Greiner és Salamonné hazai viszonyokat vizsgáló modelljei – közötti párhuzamok arra mutatnak, hogy minden szakaszban vannak olyan specifikus kihívások, amelyekre a…
Üzleti coaching és üzleti pszichológia különbségei
A vezetői fejlesztés és szervezeti hatékonyság területén két kiemelkedő megközelítés játszik fontos szerepet: a business coaching és az üzleti pszichológia. Bár mindkettő a szakmai teljesítmény és személyes fejlődés elősegítését célozza, módszereikben, mélységükben és hosszú távú hatásaikban jelentős különbségek mutatkoznak. Ebben a részletes elemzésben mélyebben megvizsgáljuk mindkét megközelítést, azok alkalmazási területeit és a köztük lévő kölcsönhatásokat. Az üzleti coaching szerepe és módszertana A coaching elsősorban a jelenlegi működésmódok feltérképezésére, finomhangolására és a konkrét célok elérésére összpontosít. Ez egy célirányos, általában rövidebb…
Halálfélelem a vállalkozói szférában
A vállalkozói létet gyakran az önállósággal, a szabadsággal és a kreatív kockázatvállalással azonosítják. Azonban az, amit sokan a vállalkozói élet legnagyobb előnyének tartanak, könnyen átcsaphat intenzív szorongásba és félelembe, amikor a vállalkozó szembesül a kudarctól való félelemmel, a bizonytalansággal és a halálfélelemmel. Ez utóbbi, a halálfélelem, nem csupán fizikai veszélyhelyzetekre korlátozódik, hanem erőteljesen jelen lehet a vállalkozói szférában is, ahol az egzisztenciális kérdések és az élet végességének tudatosulása komoly hatással lehet a mentális egészségre és a vállalkozás sikerére. Miért Jelenik…
A vállalkozói stressz és hatása a hippocampusra
A vállalkozói élet sokak számára vonzó lehet a szabadság és az önállóság ígérete miatt, ugyanakkor a folyamatos felelősség, a pénzügyi bizonytalanság, és a mindennapi döntéshozatal okozta stressz súlyos terhet róhat a mentális egészségre. A vállalkozói stressz nem csupán a hangulatot és az energiaszintet befolyásolja, hanem mélyreható változásokat idézhet elő az agyban, különösen a hippocampus nevű területen, amely kulcsszerepet játszik a memóriában, a tanulásban és az érzelmi szabályozásban. Ebben a cikkben azt vizsgáljuk meg, hogyan hat a krónikus stressz a hippocampusra,…
Önmegvalósító vállalkozó: 14 készség
Vállalkozóként mindannyian az önmegvalósításra, a kiteljesedésre törekszünk. De vajon megvannak-e bennünk ehhez a szükséges készségek? Nézzük meg közelebbről, milyen tulajdonságokkal felvértezve válhatunk sikeres, elégedett üzletemberré! Először is, elengedhetetlen az objektivitás. Képesnek kell lennünk reálisan felmérni a piaci környezetet, a lehetőségeket és a kihívásokat. Ugyanakkor önmagunkkal szemben is őszintének kell lennünk. El kell fogadnunk magunkat úgy, ahogy vagyunk, és a meglévő erősségeinkre kell építenünk, nem pedig irreális elvárásokat támasztani. Ez a fajta elfogadás a munkatársainkkal és a versenytársainkkal szemben is fontos.…
Tévhit: csak a gondtalan vállalkozók boldogok
Egy vállalkozó lelki egészségének nélkülözhetetlen eleme, hogy miként viszonyul a sikeres és kudarcos időszakokhoz. Sokszor elég tisztában lenni a realitással, és lelki munkát végezni a cél érdekében. Persze ez sem mindig könnyű. Pozitív állapotot úgy is létrehozhatunk, ha csökkentjük a negatív érzések arányát. Milyen eszközeink vannak erre? Nézzünk 4 tippet! Ahogy a fenti tippekből is látszik, a vállalkozói lét kihívásai között kiemelten fontos a mentális egészség és a kiegyensúlyozott lelkiállapot megőrzése. Lássunk még néhány gyakorlati tanácsot, hogyan fordíthatjuk a boldogság…
A business coaching ereje: miért nem elég a baráti tanács?
Az üzleti világban egyre nagyobb teret nyer a business coaching, mint a vezetői és vállalati fejlesztés hatékony eszköze. Sokan azonban még mindig inkább kollégákkal, üzleti partnerekkel osztják meg problémáikat, azt gondolván, hogy ez ugyanolyan eredményes lehet. De vajon tényleg helyettesítheti-e a professzionális coach munkáját egy jó baráti vagy kollegiális beszélgetés? Cikkünkben körüljárjuk, miért fontos különbséget tenni az informális tanácsadás és a professzionális business coaching között. A business coaching etikai alapjai A coaching szakma, különösen a business coaching területe, szigorú etikai…
Szervezetfejlesztési szakértő: változások a cégednél
Napjaink üzleti környezetét a folyamatos változás és a gyors fejlődés jellemzi. Kkv-tulajdonosként, nagyvállalati vezetőként vagy HR-szakemberként egyaránt szembesülhetsz olyan kihívásokkal, mint a cég munkájának optimalizálása, a szervezeti komplexitás kezelése vagy az új működési modellek implementálása. Ebben a környezetben kulcsfontosságú, hogy a szervezeted ne statikus gépként, hanem adaptív, élő organizmusként működjön. Adaptivitás és folyamatos fejlődésA siker kulcsa a változó világban az adaptivitás és a folyamatos fejlődés. A szervezeteknek, akárcsak az élő organizmusoknak, alkalmazkodniuk kell a környezeti változásokhoz, tanulniuk kell a tapasztalataikból…
Szervezetfejlesztési szakértő: a siker kulcsa
A mai gyorsan változó üzleti világban a szervezetek folyamatos kihívásokkal néznek szembe. Legyen szó kis- és középvállalkozásokról (kkv) vagy nagyvállalatokról, a siker kulcsa a rugalmasság, az alkalmazkodóképesség és a folyamatos fejlődés. Azonban a szervezet komplexitásának átlátása, a működés optimalizálása és az új megközelítések implementálása nem egyszerű feladat. Itt jön képbe a szervezetfejlesztési szakértő, aki segíthet navigálni a változások viharos tengerén. A szervezetfejlesztés jelentőségeA szervezetfejlesztés egy átfogó, hosszú távú folyamat, amelynek célja a szervezet hatékonyságának és teljesítményének növelése. Ez magában foglalja…
Coaching cégeknek: hatékonyság és jóllét
Minden vezető álma egy olyan munkakörnyezet kialakítása, ahol a kollégák elkötelezettek, motiváltak és a legjobb teljesítményt nyújtják. De hogyan érhető el ez a cél? Az egyik leghatékonyabb módszer a céges coaching, amely személyre szabott támogatást nyújt a munkavállalóknak mind szakmai, mind magánéleti kihívásaik leküzdésében. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan segíthet a coaching a kollégák hatékonyságának növelésében és jóllétének támogatásában. Miért fontos a coaching a munkahelyen? A munkavállalók gyakran szembesülnek kihívásokkal, legyen szó munkahelyi konfliktusokról, kommunikációs nehézségekről, stresszkezelésről vagy akár magánéleti…
A coaching szerepe a vezetőfejlesztésben
A vezetői szerep komplexitása és a folyamatosan változó üzleti környezet komoly kihívások elé állítja a szervezetek vezetőit. A hatékony vezetéshez elengedhetetlen a folyamatos fejlődés és a készségek csiszolása. A coaching egy olyan fejlesztési módszer, amely személyre szabott támogatást nyújt a vezetőknek a kihívások leküzdésében és a teljesítményük növelésében. Milyen kihívásokkal szembesülnek a vezetők?A vezetők számos kihívással néznek szembe a mindennapokban, mint például: Hogyan segíthet a coaching a vezetői készségek fejlesztésében?A coaching egy bizalmi kapcsolaton és partneri együttműködésen alapuló fejlesztési folyamat,…
Coaching a gyakorlatban: módszerek és modellek
A coaching az elmúlt években egyre nagyobb népszerűségre tett szert, mint hatékony fejlesztési módszer. Legyen szó egyéni vagy csoportos formáról, a coaching célja, hogy segítse az ügyfeleket a céljaik elérésében, a bennük rejlő potenciál kibontakoztatásában és a kihívások leküzdésében. Ebben a cikkben áttekintjük a coaching legfontosabb irányzatait, módszertanát, valamint az egyéni és csoportos coaching gyakorlati alkalmazását. Coaching irányzatok és trendekA coaching folyamatosan fejlődik és adaptálódik a változó ügyféligényekhez és piaci trendekhez. Az egyik legjelentősebb trend az online coaching térnyerése, amely…
Miben segít egy coach?
Életünk során számos kihívással és dilemmával szembesülünk, legyen szó magánéleti vagy szakmai területekről. Ilyenkor felmerülhet bennünk a kérdés: kihez forduljunk segítségért? Bár a barátainkkal vagy családtagjainkkal folytatott beszélgetések hasznosak lehetnek, gyakran szükségünk van egy objektív, külső szemlélőre, aki célzott kérdésekkel és gyakorlatokkal segít kihozni belőlünk a maximumot. Ezen a ponton jönnek képbe a coachok. Mi is pontosan a coaching? A coaching egy olyan személyre szabott fejlesztési folyamat, amelyben a coach ösztönző kérdésekkel és gyakorlatokkal támogatja az ügyfelét (coachee) abban, hogy…
Cégátadás coach: zökkenőmentes generációváltás
A cégátadás coach szerepeA cégátadás coach egy olyan szakember, aki átfogó ismeretekkel rendelkezik a vállalkozások működéséről, a családi dinamikáról és a change managementről. Feladata, hogy támogassa a vállalkozót és a családot a generációváltás folyamatában, segítve a zökkenőmentes átmenetet és a hosszú távú sikert. Főbb feladatok: Kihívások a cégátadás soránA generációváltás számos kihívással járhat, mind a vállalkozó, mind a család számára. A cégátadás coach feladata, hogy azonosítsa ezeket a kihívásokat, és segítsen megtalálni a megfelelő megoldásokat. Gyakori kihívások: A sikeres generációváltás…
Vállalkozói kompetenciák fejlesztése coachinggal
BevezetésA vállalkozói lét számos kihívást tartogat, legyen szó akár egy új vállalkozás elindításáról, akár egy meglévő cég növekedésének menedzseléséről. Ahhoz, hogy ezeken a kihívásokon úrrá legyünk, és sikerre vigyük vállalkozásunkat, bizonyos kompetenciákra van szükségünk. De mik is ezek a kompetenciák pontosan? Hogyan fejleszthetjük őket? És milyen szerepe lehet ebben a coachingnak? Ezekre a kérdésekre keressük a választ ebben a cikkben. Vállalkozói Kompetenciák TípusaiElőször is, tisztázzuk, mit értünk vállalkozói kompetenciák alatt. Ezek lényegében azok a képességek, készségek és tudáselemek, amelyek hozzásegítenek…
Dolgozói lelki egészség és teljesítmény Egerben: life coaching
Ha vállalkozásod Egerben működik, és szeretnéd, hogy dolgozóid lelki egészsége és munkahelyi teljesítménye a lehető legjobb legyen, fordulj hozzám bizalommal. Life coachként elkötelezett vagyok amellett, hogy támogassam a helyi cégeket és dolgozóikat a siker elérésében. Együtt dolgozva biztosíthatjuk, hogy vállalkozásod elérje céljait, és hosszú távon is fenntartható növekedést érjen el. Miért Fontos a Dolgozók Lelki Egészsége? A dolgozók lelki egészsége és mentális jóléte közvetlen hatással van a munkahelyi teljesítményükre, elégedettségükre és a vállalat sikerére. A stressz, a szorongás és a…