Az IKEA-hatás a marketingben

Főbb pontok:

A viselkedéstudomány egyik érdekes jelensége, az IKEA-hatás (IKEA effect), arra utal, hogy az emberek hajlamosak többre értékelni azokat a tárgyakat, amelyeket saját kezűleg készítenek vagy szerelnek össze. A jelenség nevét a svéd bútorgyártó cégről kapta, ahol a bútorok többségét a vásárlóknak kell otthon összeszerelniük. Ez a munkába fektetett erőfeszítés növeli az érzelmi kötődést, ami miatt az emberek hajlamosak a saját maguk által készített tárgyakat túlértékelni, még akkor is, ha azok piaci értéke valójában alacsonyabb.

Az IKEA-hatás pszichológiai alapjai

A birtoklási hatás jól ismert pszichológiai elmélet, amely szerint az emberek érzelmileg kötődnek a saját tulajdonukhoz, és ezért hajlamosak azt többre értékelni. Az IKEA-hatás ezt a jelenséget kiterjeszti azokra az esetekre, amikor nemcsak birtokoljuk a tárgyat, hanem saját munkánkkal hoztuk létre, ezáltal még értékesebbnek tűnik számunkra.

Egy klasszikus kísérletben a résztvevők origami darabokat készítettek, és miután befejezték, a saját munkájukat jóval értékesebbnek tartották, mint mások alkotásait, még akkor is, ha azok nem voltak különösebben ügyesek. Ez azt mutatja, hogy a munkába fektetett idő és energia növeli a tárgy szubjektív értékét.

Az IKEA-hatás a marketingben

A marketing világában az IKEA-hatás jól használható a fogyasztói elköteleződés növelésére. Amikor a vásárlók aktívan részt vesznek egy termék elkészítésében vagy személyre szabásában, érzelmileg is jobban kötődnek hozzá, ami fokozza az elégedettséget és az ügyfélhűséget. Ez különösen fontos lehet olyan termékek esetében, amelyeknél a verseny magas, és a cégek próbálnak kitűnni a piacon.

A marketingben ezt a jelenséget gyakran használják ki DIY (csináld magad) termékek, például bútorok, kiegészítők, de akár digitális termékek esetén is, ahol a vásárlók saját igényeikhez igazíthatják a terméket. A fogyasztók ilyenkor úgy érzik, hogy értéket teremtettek, ami miatt nagyobb megelégedéssel használják a terméket, és kevésbé hajlandók megválni tőle.

Hogyan hat a fogyasztói döntésekre?

Az IKEA-hatás miatt a fogyasztók gyakran irracionális döntéseket hoznak. Amikor valamit saját maguk készítenek el, hajlamosak túlértékelni azt a piaci árhoz képest. Például egy vevő, aki összeszerel egy bútort, azt gondolhatja, hogy az a tárgy többet ér, mint egy hasonló minőségű, készre szerelt termék. Ez különösen fontos lehet akkor, amikor a vevők összehasonlítanak két terméket, és a saját munkájuk révén létrehozott terméket előnyben részesítik.

Az IKEA-hatás kihasználása a marketingben

A vállalatok tudatosan alkalmazzák az IKEA-hatást, hogy növeljék a vásárlói elköteleződést. A digitális marketingben is találkozunk azzal, hogy a vásárlók személyre szabhatják termékeiket. Például egyes sportcipő-gyártók lehetőséget adnak a vásárlóknak, hogy saját maguk tervezzék meg a cipő színeit és mintáit, ami növeli a termék iránti elkötelezettségüket, hiszen az „az ő alkotásuk”.

Egy kutatás kimutatta, hogy a vásárlók, akik saját maguk vettek részt egy termék elkészítésében, hajlandók voltak magasabb árat fizetni érte, mint azok, akik készterméket vásároltak. Ez a jelenség nemcsak a termékértékelést, de a vásárlási döntéseket is befolyásolja, hiszen a vásárlók hajlamosak hosszú távon is kötődni az ilyen módon megszerzett termékekhez.

Az IKEA-hatás veszélyei

Bár az IKEA-hatás növelheti a vásárlói elégedettséget és a lojalitást, hátrányai is lehetnek. A vásárlók irracionálisan túlértékelhetik az általuk létrehozott tárgyakat, ami a piaci árazásnál problémát okozhat. Ha például valaki el akar adni egy saját maga által összeszerelt bútort, valószínűleg magasabb árat kér érte, mint amennyit a piac fizetne érte. Ez nehezítheti a tranzakciót, mivel a vevők nem ugyanúgy értékelik a munkába fektetett erőfeszítést.

Az IKEA-hatás mint a vásárlói élmény része

Az IKEA-hatás marketing szempontból abban is hasznos, hogy növeli a vásárlói élményt. A vásárlók élvezik a részvételt a termék elkészítésében, hiszen ez növeli az elégedettségüket és a termékkel való kötődésüket. Ahogyan Dajka Gábor marketing szakértő rámutat: „Az emberek szeretnek részt venni a termékek létrehozásában, hiszen ezzel érzik, hogy valami egyedit és személyeset alkottak. Ez nemcsak az elégedettségüket növeli, de hosszú távon erősíti a márkával való kapcsolatukat is.”

Összegzés

Az IKEA-hatás jelentős szerepet játszik abban, hogy a vásárlók hogyan viszonyulnak a termékekhez, különösen akkor, ha ők maguk is részt vesznek a létrehozásukban. Ez a pszichológiai jelenség lehetőséget nyújt a marketingesek számára, hogy növeljék a vásárlói elköteleződést és az ügyfélhűséget, ugyanakkor figyelmet igényel, hogy ne váljon az irracionális túlértékelés csapdájává. Az IKEA-hatás a modern marketing egyik hatékony eszköze, amely a személyre szabásra és az érzelmi kötődésre épít, hogy hosszú távon is eredményeket hozzon a vállalatok számára.

Ha tetszett a cikk, támogasd a blogomat és vedd meg a könyvem.
alul
Címkék:

Egész jók

Csak 5775 Ft

Népszerű

SEO or search engine optimization concept

Mit jelent a Kizárva egy „noindex” címke miatt?

A digitális tartalom láthatósága a keresőmotorokban nem csupán az optimalizálás eredménye, hanem a mögöttes technikai döntések következménye is. Az egyik ilyen döntés az úgynevezett „noindex” címke használata. Ez a meta tag utasítást ad a keresőmotoroknak arra, hogy ne indexeljék az adott oldalt, azaz ne jelenítsék meg a találati listákban. Bár technikailag csupán egy HTML sor,...
There is a hope...

Magyarország gazdasági kilátásai 2025-ben és azon túl

2023-ban a magyar gazdaság megtorpant, 2024-ben pedig mindössze ~0,5%-os növekedést produkált. Ennek hátterében a gyengülő külső kereslet, valamint a bizonytalan üzleti környezet miatti beruházás-visszaesés állt. 2025-re több előrejelzés is mérsékelt, 0,8–1% körüli GDP-bővülést vár, míg 2026-ra már 2–2,5% közötti gyorsulást jósolnak. Az Európai Bizottság tavaszi prognózisa például 2025-ben 0,8%, 2026-ban 2,5% GDP-növekedést valószínűsít, amelyet elsősorban...
close up of yeast bread dough at bakery

A balatoni lángos árak történelmi alakulása

A balatoni lángos – legyen az sima (csak fokhagymás) vagy sajtos-tejfölös – árával kapcsolatos hírek minden nyári szezonban visszatérő témát jelentenek. A magyar tenger partján árult lángos árának alakulása nemcsak a turisták pénztárcáját érinti, hanem idővel gazdasági indikátorrá is vált a közbeszédben. Az alábbiakban évszakonkénti bontásban áttekintjük a lángos árak változását, bemutatva a legnépszerűbb fajták...
map of ukraine

Ukrajna EU-csatlakozásának lehetséges következményei

Ukrajna európai uniós csatlakozása történelmi jelentőségű lépés lenne, amely egyszerre hordoz nagy lehetőségeket és komoly kihívásokat. Az orosz–ukrán háború 2022-es kitörése óta az ország megerősítette elköteleződését az EU-integráció mellett: 2022 júniusában megkapta a tagjelölti státuszt, 2024 közepén pedig hivatalosan megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások. Ukrajna csatlakozása alapjaiban alakítaná át az Európai Uniót politikai, gazdasági és társadalmi...

Itt érsz el

© Copyright 2025