Kilátáselmélet: szubjektív döntések

Főbb pontok:

Sokáig az a feltételezés uralkodott, hogy az emberi döntéshozatal a számítógép működéséhez hasonlóan logikus és rendszerezett. Eszerint az emberek minden információt rendezetten, logikusan feldolgoznak és számításokkal ellenőriznek. A viselkedéstudomány képviselői, Daniel Kahneman és Amos Tversky azonban meglepő felfedezéseket tettek, amelyek új megvilágításba helyezték az emberi döntéshozatal folyamatát.

Az alapvető heurisztikák és mentális rövidítések

Kahneman és Tversky kutatásai kimutatták, hogy az emberek rendszerint nem követik a racionális döntéshozatal szabályait. Ehelyett néhány alapvető heurisztikus eljárást alkalmaznak, amelyeket nagyvonalúan mentális műveleteknek vagy „rövid utaknak” nevezhetünk. Ezek a heurisztikák leegyszerűsítik a döntéshozatali folyamatot, lehetővé téve az emberek számára, hogy gyorsan és hatékonyan hozzanak döntéseket, még akkor is, ha ezek nem mindig racionálisak.

A Kilátáselmélet Alapjai

A 2002-ben Nobel-díjjal elismert kilátáselmélet (prospect theory) szerint az emberek gyakran leegyszerűsítik a problémákat, és a helyzet racionális elemzése helyett szubjektív érzéseikre, előítéleteikre és hüvelykujjszabályokra hagyatkoznak. Ez az elmélet különösen hasznos a gazdasági döntéshozatal és a szerencsejátékok elemzésében.

A Szerencsejátékos Tévedése

Az egyik tipikus példa a kilátáselméletre „a szerencsejátékos tévedése” (gambler’s fallacy). Ez a jelenség akkor lép fel, amikor az emberek azt hiszik, hogy egy véletlenszerű esemény bekövetkezése valószínűbbé válik azáltal, hogy az előző kimenetelek meghatározott mintázatot mutatnak. Például a ruletten egy hosszú piros széria után a játékosok biztosra veszik, hogy a következő körben fekete lesz a nyerő, mert egyszerűen nem tudják elképzelni, hogy 19 piros után a 20. alkalommal is piros lesz a nyerő.

Pedig a valóságban a 20. körben is éppen ugyanakkora esélye van a pirosnak, mint a feketének. A véletlenen alapuló rendszereknek ugyanis nincs memóriájuk, nem „emlékeznek” az előző kimenetelre, ezért a következő kimenetel teljesen független az előzőtől.

A Kilátáselmélet és a Marketing

A kilátáselmélet megértése rendkívül hasznos lehet a marketing szempontjából, mivel rávilágít arra, hogyan hoznak döntéseket a fogyasztók. Az alábbiakban néhány példa arra, hogyan alkalmazhatjuk a kilátáselméletet a marketingben:

Csak 5775 Ft
kozepen

1. Kockázat és Nyereség Kommunikálása

A kilátáselmélet szerint az emberek hajlamosak elkerülni a veszteséget, még akkor is, ha az nyereséggel járna. Ezért a marketing üzenetekben érdemes hangsúlyozni a lehetséges veszteségek elkerülését, például „ne hagyja ki ezt a lehetőséget, mert elveszítheti a kedvezményt”.

2. Limitált Ajánlatok és Szűkösség

A kilátáselmélet alapján az emberek nagyobb értéket tulajdonítanak azoknak a dolgoknak, amelyek szűkösek vagy limitáltak. Ezért a „limitált ideig tartó akciók” vagy „csak néhány darab maradt” típusú kampányok rendkívül hatékonyak lehetnek.

3. Biztonságérzet Keltése

Mivel az emberek a veszteségtől való félelmük miatt gyakran inkább a biztos dolgokat választják, a marketing kampányokban érdemes hangsúlyozni a termék vagy szolgáltatás megbízhatóságát és biztonságát.

Az Emberek Döntéshozatalának Szubjektív Természete

A kilátáselmélet rávilágít arra, hogy az emberi döntéshozatal sokkal szubjektívebb és kevésbé racionális, mint azt korábban feltételezték. Az emberek hajlamosak érzelmi és pszichológiai tényezőkre hagyatkozni, amikor döntéseket hoznak. Ez a tudás lehetőséget ad a marketing szakemberek számára, hogy jobban megértsék és befolyásolják a fogyasztói magatartást.

A kilátáselmélet, amelyet Daniel Kahneman és Amos Tversky fejlesztett ki, alapjaiban változtatta meg a döntéshozatalról alkotott képünket. Az emberek gyakran heurisztikus eljárásokat alkalmaznak, és szubjektív érzéseikre hagyatkoznak a racionális elemzés helyett. A marketing világában ennek megértése és alkalmazása jelentős előnyöket kínálhat, hiszen segít jobban megérteni a fogyasztók döntéshozatali folyamatát és hatékonyabban kommunikálni velük.

Ha tetszett a cikk, támogasd a blogomat és vedd meg a könyvem.
alul
Címkék:

Egész jók

Legtöbbet olvasott

Csak 5775 Ft

Népszerű

map of ukraine

Ukrajna EU-csatlakozásának lehetséges következményei

Ukrajna európai uniós csatlakozása történelmi jelentőségű lépés lenne, amely egyszerre hordoz nagy lehetőségeket és komoly kihívásokat. Az orosz–ukrán háború 2022-es kitörése óta az ország megerősítette elköteleződését az EU-integráció mellett: 2022 júniusában megkapta a tagjelölti státuszt, 2024 közepén pedig hivatalosan megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások. Ukrajna csatlakozása alapjaiban alakítaná át az Európai Uniót politikai, gazdasági és társadalmi...
waterfall person iceland looking

A torzított önkép monetizálása: Miért működnek a személyiségtípuson alapuló marketingkampányok?

„Az emberek mindig azt választják, ami ismerősnek tűnik – még akkor is, ha az csak tükörképük torzítása.” – Dajka Gábor A modern marketing egyik legérdekesebb és legdinamikusabban fejlődő terepe az önkép alapú célzás – vagyis az, amikor a márka nem csak terméket, hanem tükröt kínál. E megközelítés pszichológiai alapja az, hogy emberek mélyen vágynak arra,...
PNG, zombie hands holding brain, isolated on white background.

Miért hoz rossz döntéseket az emberi agy?

„A racionalitás nem az alapértelmezett üzemmódunk. Az intuíció sokszor gyorsabb – és veszélyesebb.” – Dajka Gábor 1949-ben egy amerikai biztosítótársaság figyelemre méltó mintázatot vett észre: ügyfeleik hajlamosabbak voltak megkötni balesetbiztosítást, ha a termékleírásban szerepelt, hogy „légi balesetekre is vonatkozik”, mint akkor, ha csupán az állt benne: „halálesetekre is vonatkozik, bármilyen okból”. A kutatók, köztük később...
Writing working plan

Miért nem üzleti tervet írunk, hanem működő üzleti modellt építünk?

Amikor egy vállalkozás üzleti terv írásába kezd, a legtöbbször egy sablont keres először – egy előre elkészített Word-dokumentumot, amibe csak be kell írni a saját adatokat. Ez a megközelítés azonban nem hogy nem segít, hanem egyenesen veszélyes lehet. Miért? Mert az üzleti terv nem egy formai követelmény, hanem egy olyan gondolkodási eszköz, amely segít strukturáltan...

Itt érsz el

© Copyright 2025