Life coach vs business coach: miben tér el a baráti beszélgetéstől?

Főbb pontok:

A coach az, aki kihozza belőled a benned rejlő potenciált azzal, hogy életed adott területén megmutatja rengeteg ösztönző kérdés és néhány gyakorlat segítségével, hogyan válj a legjobb önmagaddá. Számtalan coaching terület létezik, abból pedig a két legnépszerűbb a life coaching és a business coaching. Joggal merülhet fel a kérdés, hogy mikor és kihez érdemes fordulnod a problémáiddal?

Miben tér el a coaching egy baráti beszélgetéstől?

Egy barátoddal vagy közeli ismerősöddel folytatott beszélgetés során tapasztalatot és információt cseréltek, de ez szinte mindig szubjektív lesz. A hozzád közelálló ismerős elmondja a saját álláspontját („Ez hülyeség, mert…”), és érzelmileg bevonódik a helyzetedbe. Akár kéretlenül tapasztalatot is oszt, vagy passzivitás esetén csak hümmög és nem ad valódi visszajelzést arra, amiről mesélsz neki – csak kelletlenül meghallgat. Így, ha csak ki akarod puffogni magadat, arra a baráti beszélgetés alkalmas, viszont ha valódi változást akarsz elérni magadon, akkor abban nem a cimborád, hanem egy szakember tud segítséget nyújtani.

Egy coaching során azonban te vagy a középpontban: a minőségi munkát végző coach nem akar majd elsztorizgatni a saját életútjáról és témát váltani, ha valami kellemetlenül érinti. Helyette objektív és megtartja a fókuszt és keretet ad a beszélgetésnek, irányt tart – és mivel ezt szolgáltatásként nyújtja, ez az időkeret és tudás pénzbe kerül. Van, amikor egy alkalom is elég lehet (ezt brief coachingnak is nevezik), a legtöbbször azonban ez egy 3-12 alkalmas találkozás, amelynek folyamata van. Ebben a célirányos beszélgetésben támogat és kísér téged a coach jól irányzott kérdésekkel és specifikus gyakorlatokkal, hogy elérd a számodra ideális változást.

Ugyanakkor az sem mindegy, hogy milyen problémával szembesültél, és ahhoz milyen coachot keresel meg.

Life és Business Coach Oklevél

Life coach

Amennyiben a mindennapi életedben van pár dilemmád vagy elakadásod, esetleg nem tudod, milyen döntés lenne ideális, akkor sokat segíthet a life coaching. Egy ilyen típusú segítői folyamatban csiszolják a hozzáállásodat, segítenek szemléletmódot váltani, és ezáltal könnyebb lesz meghoznod azt a döntést, ami hosszabb távon a céljaidat szolgálja.

A life coachingban leginkább az a cél, hogy a coachee (az ügyfél) rejtett vagy már valamennyire a felszínen lévő képességei hatékonyan legyenek kiaknázva, amiket bevethet a döntéshozatalban. Ilyen az asszertív kommunikáció, a célok kijelölése és megtartása, vagy az időgazdálkodás. Ehhez kreatív, személyre szabott akciótervekkel és rengeteg kérdéssel járul hozzá.

Business coach

A névből sejthető, hogy az üzleti élet mélypontjairól és csúcsélményeiről fog szólni a business coaching. Inkább szakmai szempontból segít tudatosítani, hogy mikor, hol és hogyan tedd meg a megfelelő lépéseket a sikeres üzleti tervezéshez. Amolyan üzleti partner, aki a munkahelyi vagy vállalkozói sikereid elérésében tud segíteni.

A business coachok leginkább egyéni vállalkozóknak vagy kkv szektorban dolgozóknak szoktak támogatást nyújtani, de nem ritka, hogy egy-egy multinál a vezetők szellemi munkáját segítik. A céljuk az, hogy az ügyfél a saját készségeit és képességeit a vállalkozása növekedésére fordíthassa.

Tulajdonképpen mi a különbség life coach és business coach között?

Amiben mindkét coaching terület egyezik, az az, hogy fenntartják a coachee motiváltságát és mérhetővé teszik a teljesítményét. Ezzel segítik azt látni, hogy mennyire sokat haladt előre az ügyfél a közös munka során.

Egyezik a két terület a szakember készségtárában is: sok türelemmel és empátiával bírnak, valamint a megfelelő magas szintű kommunikációs és szervezési készség, problémamegoldó képesség áll rendelkezésükre.

Ugyanakkor egy business coachnak elengedhetetlen, hogy jó üzleti érzéke legyen, és ismerje a piac adott szektorait a megfelelő stratégiai tervezéshez. Fontos, hogy értsék a pénzügyi alapokat, de az sem baj, ha egy keveset konyítanak a marketinghez és az értékesítéshez. Így tudja majd igazán segíteni az ügyfele munkáját.

Hogyan dönthetem el, hogy life coachingra vagy business coachingra van szükségem?

Előfordulhat, hogy elsőre nem vagy biztos abban, kire is van szükséged. Ehhez le kell ülnöd és átgondolnod, hogy mik azok a területei az életednek, amik mostanában sok kihívást okoznak.

  • Alkalmazott vagy és szeretnél sikeresebbé válni, vagy talán most kezdenél vállalkozást? Netán már el is indítottál egy kisebb céget, de nem tudod, hogyan növekedj? Akkor érdemes a területedre szakosodott business coachhal együttdolgoznod.
  • Nem tudod, hogy szakíts-e a pároddal, vagy hogyan kommunikáld felé az érzelmeidet, gondolataidat? Netán nem érted, hol akad el a beszélgetésed a randikon? Ez egyértelműen life coaching lehet.
  • Régóta dolgozol üzletemberként, de mintha nem mennének úgy a dolgok, mint szeretnéd? Egy business coach–csal átbeszélhetitek, hogy mi okoz elakadást, és hogyan oldjad meg, majd kerüld ki a későbbiekben.
  • Bizonytalan vagy abban, hogy mit kezdj az életeddel? Demotivált vagy, és nehezen veszed rá magad a mindennapi feladatokra? Ez elsőre life coachingnak tűnik, de előfordulhat, hogy itt már egy pszichológusi konzultációra lesz szükséged, különösen, ha sok, nagy mértékű hangulatingadozásod van a korábbi állapotodhoz képest.

 

Miért érdemes felfogadnom egy business coachot?

Ha már van saját üzleted vagy vállalkozói terved, akkor néha elkelhet egy kis extra támogatás. Természetes, hogy megrendülsz pár ponton, és elbizonytalanodsz. A business coach konstruktív visszajelzésekkel segít majd át a mentális akadályokon, és segít újra kidolgozni a haditervet, alkalmazkodva a környezeti változásokhoz. Ilyen szakember Egerben is van.

Marketingesként pedig az a legjobb, ha coaching eszközökkel is dolgozom: ezzel ugyanis nemcsak a szakmai oldalról tudom támogatni az ügyfeleim munkáját, de abban is segíthetek, hogy hogyan reflektáljunk hatékonyan az üzlet változására és virágoztatására.

Ha tetszett a cikk, támogasd a blogomat és vedd meg a könyvem.
alul
Címkék:

Egész jók

Csak 5775 Ft

Népszerű

PNG, zombie hands holding brain, isolated on white background.

Miért hoz rossz döntéseket az emberi agy?

„A racionalitás nem az alapértelmezett üzemmódunk. Az intuíció sokszor gyorsabb – és veszélyesebb.” – Dajka Gábor 1949-ben egy amerikai biztosítótársaság figyelemre méltó mintázatot vett észre: ügyfeleik hajlamosabbak voltak megkötni balesetbiztosítást, ha a termékleírásban szerepelt, hogy „légi balesetekre is vonatkozik”, mint akkor, ha csupán az állt benne: „halálesetekre is vonatkozik, bármilyen okból”. A kutatók, köztük később...
Writing working plan

Miért nem üzleti tervet írunk, hanem működő üzleti modellt építünk?

Amikor egy vállalkozás üzleti terv írásába kezd, a legtöbbször egy sablont keres először – egy előre elkészített Word-dokumentumot, amibe csak be kell írni a saját adatokat. Ez a megközelítés azonban nem hogy nem segít, hanem egyenesen veszélyes lehet. Miért? Mert az üzleti terv nem egy formai követelmény, hanem egy olyan gondolkodási eszköz, amely segít strukturáltan...
business person team group meeting discussion with partner teamwork for corporate working plan

Miért nem üzleti tervet írunk, hanem jövőt tervezünk?

„Üzleti terv” – egy olyan kifejezés, amit túl sokszor hallunk, mégis ritkán értünk igazán. Az üzleti terv a vállalkozások világában gyakran kötelező adminisztrációs dokumentumként él a fejünkben, amit a bank vagy a befektető kér. Pedig valójában sokkal több ennél. Egy jól megírt üzleti terv nem papírművelet, hanem stratégiai önismeret: a vállalkozás gondolkodásmódjának lenyomata, amely egyszerre...
Business people discussion explaining the financial graph data and marketing plan

Miért kell néha minden cégnek egy külsős marketing-tanácsadó?

Ahogy egy könyvet sem lehet belülről szerkeszteni, úgy egy vállalkozás sem tudja önmagát kívülről értékelni. A külsős marketing-tanácsadó legfőbb értéke éppen ebben rejlik: nem a részletek ismeretében, hanem az egész működésének friss, elfogulatlan látásában. Minden cég, bármennyire is ügyes, előbb-utóbb beleesik a saját gondolkodási mintáiba, működési szokásaiba, ismétlődő reflexeibe. Ez természetes – az ember arra...

Itt érsz el

© Copyright 2025