Nincsenek rossz szakemberek, csak te nem találtad meg még a számodra megfelelőt. És nincsenek rossz döntések, csak döntések amellyel vagy nyersz vagy vesztesz. Rossz döntések sorozata pedig tanuláshoz vezet. Ezeket a sorokat a Tinédzser guruk című videóm inspirálta.
Belátom, hogy egy kissé erős lett az a videóm. De ez nem azt jelenti, hogy ne lenne minden szava igaz, de elfogadom azt, hogy ezzel sok-sok embert megbántottam és máshogy kellett volna elkészítenem a videót. De az is igaz, hogy vannak olyan kezdő vállalkozók, akik azt a stílust tudják befogadni.
Sok huszonéves írt nekem, hogy nincs igazam a Tinédzser guruk című videómban. Volt olyan kommentelőm, akinek 22 éves korában volt egy olyan hónapja, ahol 1.000.000 Ft-os forgalma volt. Illetve egy másik kimaxolta a Katát. Aztán egy másik srác a programozói cégéről és a 3 alkalmazottjáról áradozott, de most pénztáros. Ezek nagyszerű eredmények, főleg ilyen fiatalon. De ezek legtöbbször csak egyszeri sikerek voltak. Volt olyan hónapom a húszas éveim közepe fele, hogy a híroldalamon lévő Google Ads reklámokkal 700.000 Ft-ot kerestem, a programozói munkámmal 200.000 Ft-ot, plusz eladtam ezt-azt amiből bejött 100.000 Ft jutalék. Eme sikeren felbuzdulva nem tanítottam sem a hírírást, sem a programozást, és nem neveztem magamat a magyar Jordan Belfortnak. Sőt a Katát én is kimaxoltam párszor, ezért van Kft-m is. Mégsem tanítottam azt, hogy hogyan kell kimaxolni a Katát. Egyszeri eredmény nem tekinthető olyan sikernek, amit érdemes lenne tanítani. Illetve kinek mi a siker.
Sokan büszkék arra, hogy érettségi vagy fősuli után belevágtak 3-4 vállalkozásba, majd csődbe vitték és így lettek marketingesek. Illetve arra is, hogy középsuli után egy percet sem dolgoztak sem kis sem nagyvállalkozásban mert azonnal megcsinálták a Katát. Ezzel pedig az a baj, hogy nem ismerik azt, hogy hogyan épül fel egy vállalkozás, nem ismerik a munkavállalók problémáit, stb. És ilyen hiányosságokkal adnak tanácsot. A szamárlétra elkerülhetettlen. Ha 20 évesen nem is, de 30 fölött meg fogja bosszulni magát. Az alázatot meg kell tanulni.
Pintér 2001-ben a fontosabb karrierperiódusokat hat csoportba sorolta:
16-18 év között dönti el a fiatal, hogy mi szeretne lenni.
18-24 év itt sokan váltanak szakmát.
24-30 év, első komolyabb munkahely megszerzése, megtanul beilleszkedni, megváltozik az életformája, családot alapít. Most fog igazán sokat tanulni.-
30-38 év, karrier építése – kibontakozás: Az elsı, igazán komoly önálló feladatok idıszaka, ekkor kerül elıször vezetı beosztásba a késıbbi vezetık jelentıs része.
38-50 év, a csúcs: Szakmai területen általában ekkor válik sikeressé, elismertté.
50-60 év, a jelenlegi helyzete stabilizálása.
Szerintem ez a kutatás mára elavult, mert a világunk sokkal gyorsabb lett. A fenti számokat sok helyen 3-4-évvel eltolnám negatív irányba.
Szóval 20 évesen sokan azt hiszik az összeollózott tudásról, hogy a 38-50 éves ember szintjén vannak. De vajon kinek kell többet tanulnia? A megbízónak vagy a szolgáltatónak?