Vállalkozóként sokszor érezheted azt, hogy minden energiádat leköti a cégépítés, és szinte bármit beáldoznál azért, hogy elérd a céljaidat. Ha éppen új terméket fejlesztesz, partnerekkel tárgyalsz, a csapatot menedzseled, vagy épp a marketingstratégiát tervezed, könnyen előfordul, hogy háttérbe szorul a saját egészséged. Talán fel sem tűnik, hogy folyamatos nyomás alatt dolgozol, ami egy idő után a testedet és a lelkiállapotodat is felőrli. A vállalkozói lét nemcsak egy munkastílus, hanem egy életforma, aminek megvannak a maga kockázatai, és bizony léteznek olyan betegségek, amelyek gyakrabban jelentkeznek ebben a közegben.
Az egyik leggyakrabban tapasztalt jelenség a kiégés. A kiégés nem egy egyszeri esemény, hanem egy hosszan tartó folyamat eredménye, amikor a motivációd lassan alábbhagy, a lelkesedésed elfogy, és már hiába gondolsz a vállalkozásod kezdeti szakaszára, csak nehezen éled át újra azt a régi tüzet. A kiégésnek vannak fizikai, mentális és érzelmi tünetei is. Nem ritka, hogy állandó fáradtságot, koncentrációs nehézséget, lehangoltságot vagy akár cinizmust tapasztalsz, mintha semminek sem lenne már értelme. Egy 2019-es kutatás (Maslach és Leiter, Journal of Organizational Behavior) kimutatta, hogy a vállalkozók körében szignifikánsan magasabb a kiégés előfordulási aránya, különösen azoknál, akik egyedül viszik a vállalkozás terheit, és nincs megfelelő társas vagy szakmai támogatásuk.
A kiégés gyakran kéz a kézben jár a krónikus stresszel. A folytonos bizonytalanság, a versenypiac nyomása és az állandó időhiány miatt a tested stresszhormonokkal árasztja el magát: magasabb kortizolszint, megemelkedett pulzus, feszültebb izmok. Ez önmagában még nem lenne baj, hiszen a stressz önmagában lehet serkentő, de ha tartóssá válik, és már nincs módod levezetni vagy kezelni, akkor különféle betegségek megjelenését kockáztatod. Sok vállalkozónál a stressz kezdetben „csak” fejfájást, alvásproblémákat, gyomortáji fájdalmakat vagy szívpanaszokat okoz, aztán idővel kialakulhatnak komolyabb keringési problémák, magas vérnyomás, sőt, hosszú távon szívinfarktus rizikója is nő. Egy Stanford Egyetemen végzett tanulmány (Stanford Graduate School of Business, 2020) azt találta, hogy a magas stressz-szint legalább 25%-kal emeli a kardiovaszkuláris megbetegedések valószínűségét a vállalkozók körében, akik nem tudnak időt szakítani a pihenésre és az életmódjuk kiegyensúlyozására.
A tartós stressz az immunrendszert is gyengítheti, és ilyenkor fogékonyabbá válhatsz különféle fertőzésekre, gyulladásos folyamatokra. Lehet, hogy te is ismered azt a jelenséget, amikor hónapokig hajszolod magad, és amikor végre lenne egy kis pihenőidőd, hirtelen megbetegszel. Ez nem véletlen, az immunrendszered ugyanis sokáig kompenzál, aztán amikor már nem vagy tettrekész állapotban, beüt a krach, és leterít valamilyen vírus vagy bakteriális fertőzés. A World Health Organization (WHO) több alkalommal is kiemelte, hogy a krónikus stressz az immunitás szempontjából riasztó folyamatokat indít be, hiszen a test folyamatos készenléti állapotban működik, így nehezebben regenerálódik.
A fizikai betegségek mellett gyakoriak a lelki eredetű zavarok is. A vállalkozók körében több vizsgálat szerint (pl. Freeman és szerzőtársai, 2015, Small Business Economics) fokozottan megjelenhet a depresszió, szorongás, sőt, a bipoláris zavar is. A depressziót gyakran nehéz észrevenni, mert a vállalkozói kultúra sokszor azt hangsúlyozza, hogy mindig topon kell lenni, nem szabad gyengeséget mutatni, és a kudarctól való félelem is nagyon erős. Aki depresszióval küzd, sokszor szinte láthatatlan módon vonul vissza, kerül bizonyos helyzeteket, nehezen hoz döntéseket, és állandó bűntudattal vagy haszontalanságérzéssel élhet. A szorongás ezzel párhuzamosan a jövőtől való félelemben, aggódásban nyilvánulhat meg: mi lesz, ha nem sikerül, mi lesz, ha a termékem nem jön be a piacon, mi lesz, ha elfogy a tartalékom. Ezek a gondolatok akár olyan mértékűek is lehetnek, hogy alváshiányhoz vezetnek, és ezzel egy ördögi kör indul be: a kialvatlanság miatt romlik a hangulatod, a teljesítőképességed, és még inkább nő a szorongás.
Egy másik gyakori tünetcsoport a mozgásszervi panaszoké. Gondolj csak bele, mennyi időt töltesz a laptop előtt, mennyi ideig ülsz tárgyalásokon, vagy vezetsz autót. Esetleg még stresszesebb helyzetekben görcsösen merev a testtartásod. Az irodai munkából, a folyamatos rohanásból és a kevés mozgásból adódik, hogy sok vállalkozó szenved nyak-, váll-, derék- és hátfájástól, mozgásszervi gyulladásoktól. Emellett a sok ülés hajlamosít az elhízásra, amit szintén súlyosbíthat a folyamatos időhiány miatti rendszertelen étkezés. Az elhízás és a hiányos táplálkozás pedig növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Egy francia egészségügyi felmérés (Inserm, 2018) alapján a vállalkozók 40%-a vallotta be, hogy a vállalkozás indításának első éveiben egyáltalán nem sportolt rendszeresen, és sokan még évek múlva sem tudnak visszatérni egy normális, aktívabb életvitelhez.
Nem lehet kikerülni a táplálkozás kérdését sem, ugyanis a rohanó vállalkozói életforma gyakran gyorséttermi ételeket, megbeszélések közben elfogyasztott fánkokat és kávét, illetve esti kényszerevést jelent. Ez a vércukor ingadozásához vezet, ami nemcsak egészségügyi szempontból kockázatos, de a koncentrációt, a memóriát és a munkahelyi teljesítményt is ronthatja. A krónikus stressz hatására sokan megpróbálják mesterségesen fenntartani az energiaszintjüket, egyre több kávét, energiaitalt fogyasztanak, ami viszont hosszú távon megterheli a szív- és érrendszert, és hozzájárul a szorongás fokozódásához is. Meglepő lehet, de kutatások szerint (Harvard T.H. Chan School of Public Health, 2021) a megfelelő táplálkozás hiánya akár 30%-kal is növelheti bizonyos krónikus betegségek, köztük a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
A negatív spirál sok vállalkozónál önmedikalizációba torkollhat. Ez azt jelenti, hogy orvosi konzultáció nélkül kezdesz el fájdalomcsillapítókat, altatókat, nyugtatókat szedni, vagy alkohollal próbálod oldani a felgyülemlett feszültséget. Rövid távon ezek a módszerek látszólag enyhíthetik a tüneteket, de hosszú távon függőséget, komoly egészségügyi kockázatokat okozhatnak, és nem oldják meg az alapvető problémát, miszerint valójában túl sokat vállalsz, vagy éppenséggel nem megfelelően osztod be az idődet. A vállalkozói lét jellegzetes csapdája, hogy sokszor úgy érzed, csak akkor vagy sikeres és hiteles, ha éjjel-nappal dolgozol, és mindig mindent megoldasz egyedül. Ez a maximalizmus és perfekcionizmus összecsap a szervezeted valós igényeivel, és előbb-utóbb valamelyik fél engedni kényszerül. Az esetek többségében sajnos a test és a lélek szenvedi meg a folyamatot.
Vannak olyan extrém helyzetek, amikor a krónikus stressz miatt teljesen összeomlik egy vállalkozó immunrendszere, és autóimmun betegségek jelennek meg, mint például a pajzsmirigy-rendellenességek vagy a reumás panaszok. Az autoimmun betegségek pontos mechanizmusa a mai napig intenzív kutatások tárgya, de az egyértelmű, hogy a pszichés tényezők és a folyamatos stressz hozzájárulhatnak a kialakuláshoz vagy a tünetek rosszabbodásához. Selye János, a stressz kutatásának egyik úttörője már évtizedekkel ezelőtt leírta, hogy a szervezet adaptációs kapacitása véges, és ha az ember tartósan a saját tűrőképessége határán működik, akkor az immunrendszer elgyengül, a gyulladások pedig könnyebben alakulnak ki vagy válnak krónikussá.
Gyakran hallani arról is, hogy a vállalkozói lét sokszor magányossá tehet. Paradox módon, bár szinte állandóan emberekkel tárgyalsz, megbeszélésekre jársz, mégis megtörténhet, hogy a fejedben lévő aggodalmakat, döntéseket senkivel sem tudod igazán megosztani. Ez a lelki teher különféle pszichoszomatikus tünetekben jelentkezhet. Ha folyamatos a belső szorongás, a tested megpróbálja valamilyen fizikai formában jelezni, hogy baj van. A gyomorfekély és az irritábilis bél szindróma gyakran összefügg a lelki tényezőkkel, és nem véletlenül találtak magas előfordulási arányt ezekből a problémákból a vállalkozói populációban (National Institute of Mental Health, 2020).
A gyakori vállalkozói betegségek azonban nem azt jelentik, hogy ez a létforma magától értetődően romboló. Inkább azt üzenik, hogy a vállalkozói életstílus sokkal több önfegyelmet, tudatosságot, hatékonyabb időbeosztást és intenzívebb önismeretet kíván, mint azt elsőre gondolnád. Nem csupán a cég pénzügyeit kell menedzselni, hanem a saját testi és lelki állapotodat is. Ha pedig érzed, hogy valami nagyon nincs rendben, akkor nem érdemes halogatni a segítségkérést. A prevenció messze kifizetődőbb, mint amikor már kész diagnózisokkal, előrehaladott betegséggel szembesülsz, és emiatt esetleg hónapokra vagy évekre visszavet a vállalkozásod fejlődésében.
A megelőzés része lehet a rendszeres mozgás beiktatása a heti rutinodba. Nem kell feltétlenül maratonokat futnod vagy extrém sportokat űznöd, elegendő lehet napi 30-40 perc séta, biciklizés vagy egy jól felépített edzőtermi program. A lényeg, hogy kiszakadj a napi mókuskerékből, és átmozgasd a tested, mert így csökken a stresszhormonok szintje, jobb lesz a keringésed, és általánosságban nő az energiaszinted. Ugyanígy lényeges a táplálkozás tudatos megtervezése. A monoton és kapkodó étkezés helyett próbálj meg heti menütervet készíteni, kerülni a túlzottan feldolgozott élelmiszereket, és figyelni a megfelelő folyadékbevitelre. A tudatosságot abban is gyakorolhatod, hogy nem hagyod ki a reggelit, és a csipegetős evés helyett mindig megadod a módját az étkezésnek, még akkor is, ha csak 10-15 perced van rá.
Érdemes hangsúlyt fektetni a mentális egészség ápolására is. A pszichológia régóta foglalkozik azzal, hogy milyen megelőző és terápiás eszközökkel lehet segíteni a munkával járó szorongás és depresszió enyhítését. A mindfulness tréningek, a vezetett meditációs technikák, a kognitív viselkedésterápiás módszerek egyre elterjedtebbek. Egy 2021-es vizsgálat (Tang és szerzőtársai, Frontiers in Psychology) kimutatta, hogy a tudatos jelenléten alapuló gyakorlatok jelentősen csökkentik a vállalkozók stressz-szintjét, és javítják a koncentrációt, valamint a döntéshozatali képességet. Érdemes szakemberhez fordulni, ha úgy érzed, túl nagy rajtad a nyomás, és nem találsz kiutat. A pszichológiai konzultáció, a coaching vagy akár a pszichoterápia egyáltalán nem luxus, hanem befektetés a saját jólétedbe.
A szakmai támogató hálózat kialakítása ugyancsak csökkentheti a „vállalkozói betegségek” előfordulását. Amikor beszélgetsz hasonló cipőben járó emberekkel, rájössz, hogy nem vagy egyedül a problémáiddal, és mások is átélték vagy éppen átélik ugyanazt a bizonytalanságot, félelmet, magányt. Egy 2018-as európai felmérés (European Entrepreneurship Research Forum) szerint azoknak a vállalkozóknak, akik rendszeresen jártak szakmai találkozókra, volt mentoruk vagy csatlakoztak valamilyen vállalkozói közösséghez, 40%-kal kevesebb stressz- és szorongásalapú megbetegedésük volt. A társas kapcsolatok, a közös tapasztalatmegosztás és a támogatás valóságos védőfaktornak számítanak. Ráadásul új együttműködések, barátságok, inspirációk is születhetnek, amelyek tovább lendíthetik az üzletedet.
Néha az is elég, ha fejleszted az időgazdálkodási készségeidet, és reális határokat szabsz. Sok vállalkozó ott rontja el, hogy mindent egyszerre akar, senkire sem mer delegálni, és mindig elérhető a csapata vagy az ügyfelei számára. A non-stop elérhetőség hosszú távon szinte borítékolja a különböző stressz-betegségek felbukkanását. Lehet, hogy elsőre félelmetesnek tűnik beosztani az idődet és nemet mondani bizonyos megkeresésekre, de ezzel megvéded a saját lelki és fizikai erőforrásaidat, és még hatékonyabb is leszel, amikor valóban fókuszálnod kell. A tested és az elméd nem egy kimeríthetetlen erőforrás, ezért muszáj meghúznod azt a bizonyos határvonalat: például hétvégén nem veszed fel a telefont, vagy beiktatsz heti egy napot, amikor szigorúan nem dolgozol.
Ha azt tapasztalod, hogy már elindultak a testi tünetek – gyakori fejfájás, gyomorsavproblémák, fájdalmas izomgörcsök, vagy éppenséggel pánikrohamok –, ne bagatellizáld el. Inkább fordulj orvoshoz, végeztess el egy rutinvizsgálatot, és kérd ki szakember véleményét. Lehet, hogy csak néhány életmódbeli módosításra lesz szükséged, de az is előfordulhat, hogy célzottabb terápiára vagy gyógyszeres kezelésre van szükség, mielőtt komolyabbra fordul a helyzet. Egy 2022-es magyar felmérés (Semmelweis Egyetem) szerint sok vállalkozó már akkor jut el a rendelőbe, amikor a tünetek krónikussá váltak, és a gyógyulás jelentősen hosszabb és nehezebb. Ezért fontos, hogy ne a betegség legyen az, ami megállít, hanem te magad alakíts ki olyan rutint, ami megelőzi a komolyabb problémák kialakulását.
A vállalkozói betegségek tehát nem csak „testi” vagy csak „lelki” kategóriákba sorolhatók, rendszerint komplexen jelennek meg. A test és a lélek kölcsönhatásban állnak, és egy vállalkozói hétköznapban gyakran nincs éles határvonal a munka és a magánélet között. Minden, ami a cégeddel történik, hatással lehet a hangulatodra, a testérzetedre, és fordítva. Ha folyamatosan szorongsz a következő megállapodás kimenetelén, akkor könnyen lehet, hogy estére begörcsöl a nyakad, nem alszol jól, és másnap még nehezebb koncentrálnod. A cél nem az, hogy teljesen kiiktasd a stresszt vagy a leterheltséget, hiszen a vállalkozói lét velejárója a dinamika. A lényeg, hogy megismerd a saját határaidat, és amikor látod, hogy közelítesz a vörös zónához, tegyél olyan lépéseket, amelyek segítenek stabilizálni a helyzetet.
Lehet, hogy eleinte szokatlan lesz önmagadra úgy figyelni, mint egy „fontos projektre”. Gyakran hangsúlyozzák, hogy a vállalkozás a „gyermeked”, amiért minden áldozatot meg kell hoznod. De valójában a vállalkozást te magad működteted. Ha te kidőlsz, akkor hiába a nagyra törő ötletek, nem lesz, aki véghezviszi őket. Ezért érdemes egyfajta preventív szemlélettel közelíteni: tervezz úgy, hogy beleférjen a hétköznapokba a mozgás, a kikapcsolódás, a barátokkal vagy családdal eltöltött minőségi idő, és a mentális regeneráció. Ne azon gondolkodj, hogy ez mind “elvesztegetett idő” a munkádtól, hanem úgy tekints rá, mint egy „újratöltő állomásra”. Ha nincs üzemanyag, a legmenőbb autó sem jut messzire.
A vállalkozói betegségek megelőzésében és kezelésében tehát a tudatosság és a felelősségvállalás a legfontosabb szempont. Nem árt, ha ismered a saját „gyenge pontjaidat”: könnyen szorongsz a bizonytalanságtól, túl sokat ülve dolgozol, hajlamos vagy a túlevésre vagy épp a koplalásra, nehezen alszol el? Ha tisztában vagy ezekkel a mintázatokkal, akkor tudatosabban alakíthatod át a szokásaidat. Ehhez néha jól jöhet egy szakértő vagy egy támogató közeg, aki kívülről lát rá a helyzetedre. Az egészség nem egy statikus állapot, hanem egy olyan folyamat, amit folyamatosan fenntartani kell, különösen akkor, ha kiteszed magad a vállalkozói lét intenzitásának.
A lényeg, hogy merd újragondolni a napi rutinod, ha észreveszed a vészjelzéseket. Ne félj beszélni róla, ha érzed, hogy valami nincs rendben, mert az erőt mutat, nem gyengeséget. A vállalkozói betegségek nagy része kezelhető vagy megelőzhető lenne, ha időben kapcsolsz. A tested és a lelked megadja azokat a visszajelzéseket, amelyekre érdemes odafigyelni. Rajtad múlik, hogy a vállalkozásod építése mellett képes vagy-e gondoskodni magadról is. Ha sikerül fenntartanod egy egészségesebb egyensúlyt, akkor a vállalkozásod is hosszú távon gyümölcsözőbb lesz. Hiszen az életforma, amit választottál, lehet örömteli, inspiráló, és folyamatosan motiváló, de mindez csak akkor működik, ha valóban vigyázol arra az emberre, aki a vállalkozás mögött áll. Te magadra.