Nem egyszer hallani olyan történeteket, amikor egy vállalkozás online jelenlétre épít, és egy ügynökséggel együttműködve megszerez 20.000 Instagram követőt. Elsőre ez szép eredménynek tűnik, igaz? De amikor ezek a követők amerikaiak, indiaiak vagy németek, akik soha nem fognak vásárolni a magyar vállalkozástól, akkor a számok mögötti érték hiánya hamar világossá válik. Az ügynökség teljesítette ugyan a követők számát, de valójában nem segítette elő a vállalkozás sikerét. Ez egy tipikus példa arra, amikor a látszólagos siker mögött nincs valódi üzleti eredmény.
A valós probléma itt az, hogy a marketingcsatornák lehet, hogy számszerűen jól teljesítenek – megvannak a követők, pörögnek a hirdetések –, de ha a vállalkozás nem tud bevételt generálni ebből, akkor valahol akadály van. Ahogyan egy patak erőssége is attól függ, hogy hány akadályon kell átküzdenie magát, úgy a marketingfolyamatok hatékonysága is attól függ, hogy mennyire gördülékenyen működnek.
A marketing technikus vs. marketinges dilemmája
Sokan esnek abba a hibába, hogy összetévesztik a marketing technikust a valódi marketinges szakemberrel. Egy technikus lehet profi a Google Ads, Facebook vagy Instagram kampányok technikai kivitelezésében, de ha nincs stratégiai látásmódja, akkor csak utasításokat vár a vállalkozótól. Ha a vállalkozó maga sem tudja pontosan, mit szeretne, a technikus hiába végzi jól a dolgát – a várt eredmény elmarad.
Sokszor látjuk azt is, hogy egy vállalkozó több marketingessel is együtt dolgozott már, milliókat költött el, mégsem érte el a kívánt eredményt. Ennek oka gyakran abban rejlik, hogy a vállalkozó nem rendelkezik a megfelelő tudással vagy rálátással, a technikus pedig nem tud segíteni, mert nem ez a feladata. A probléma nem a technikai kivitelezésben van, hanem abban, hogy hiányzik az átfogó stratégia és az iránymutatás.
Patak vagy tó? – A vállalkozásod szintje
A marketing egyik legfontosabb kérdése, hogy milyen szinten áll a vállalkozásod. Egy patakhoz hasonlóan a vállalkozásod akkor sikeres, ha folyamatos a mozgás – a rendelések, ügyfelek és bevételek áramlanak. Ha azonban a vállalkozásod inkább egy álló tóhoz hasonlít, ahol néha egy-egy hullám fodrozódik, de nincs állandó mozgás, akkor valószínűleg nagyobb problémák állnak fenn.
Egy sikeres vállalkozás napi szinten folyamatos aktivitással bír. Ez nem azt jelenti, hogy minden iparágban ugyanazok a számok mutatják a sikert: egy webáruház esetében 20 rendelés naponta lehet siker, míg egy étterem esetében más a mérce. Azonban ha a forgalom stagnál, az jelezheti, hogy a vállalkozás nem tud fejlődni, és nincs meg az a dinamika, ami hosszú távon biztosítaná a növekedést.
A legnehezebb lépés: A tóból patakot csinálni
A tó állapotból patakká válni a legnagyobb kihívás. Ehhez nem elég technikai megoldásokat alkalmazni – szükség van arra is, hogy mélyebben megértsd a vállalkozásodat, a piacodat, és hogy hol vannak az elakadási pontok. Lehet, hogy rossz piacon vagy, ahol nehéz kitörni, vagy a konkurenciával szemben nincsenek meg a megfelelő eszközeid.
Nem minden vállalkozás képes patakká válni, és ez rendben van. Fontos, hogy tisztában legyél a lehetőségeiddel és a kockázatokkal. Egy jó marketinges nem csak technikai megoldásokkal dolgozik, hanem segít abban is, hogy a piacod, a versenytársaid és a saját erősségeid ismeretében kialakíts egy működő stratégiát.
Összegzés
A sikeres marketing nem a számokról szól, hanem a valódi eredményekről. Egy jól működő vállalkozásnak folyamatos áramlásra van szüksége, akár egy pataknak. Ha úgy érzed, hogy a vállalkozásod inkább egy álló tóhoz hasonlít, ideje újragondolni a stratégiát. Nem az a fontos, hogy mennyi követőd van, hanem az, hogy ezek a követők hogyan járulnak hozzá a vállalkozásod sikeréhez. Ha marketing technikus helyett valódi stratégiai szemlélettel rendelkező szakemberrel dolgozol, elkerülheted a felesleges pénzkidobást, és hosszú távon eredményeket érhetsz el.