Alapesetben a WordPress nem felel meg a Google elvárásainak, az optimalizálatlansága miatt. Viszont a program alkotóinak nem is az az ígérete, hogy keresőoptimalizált programot kapsz, hanem az, hogy lesz egy blogod.
A WP-t a nyílt forráskódjának és a népszerűségének köszönhetően számos vállalkozás elkezdte pluginokkal fejleszteni. Át lehet alakítani pl. webáruházzá is, és jó pár plugint írtak hozzá, ami megoldja a Google által elvárt gyorsaságot.
A pluginok jó része teljesen ingyenes, míg másokért fizetni kell. A fizetős pluginok általában kényelmi szolgáltatásokat tartalmaznak, és rendszerint nem arról van szó, hogy valamilyen olyan különleges funkciókat tudna, amit más nem. Néha pedig ésszerűbb fizetni egy-egy plugin teljes szolgáltatásáért, mint letölteni 2-3 másik bővítményt, mert az 2-3 gonddal többet okozhat nekünk. A túl sok plugin is lassíthatja az oldat, illetve a kis scriptek összeveszhetnek egymással, amiről az oldalunk részben vagy teljesen meghibásodhat. A fejlesztők általában nem kérnek el kifizethetetlen összegeket, hanem csupán 10-100 dollárokat.
Kényelmi okok miatt a KKV Marketing blog is WP alapon fut, annak ellenére is, hogy régebben én azért olyan híroldalak a szoftvereit írtam, melyeket napi szinten 100.000-rek látogattak. Már nem igazán van saját scriptek írására időm, így megpróbálom a WordPress-ből kihozni a maximumot.
Ha a WordPress alapon futó oldalunkat a Google nem rangsorolja jól, akkor annak számos oka lehet. Az én első tippem általában az, hogy lassú a weboldal. Ilyenkor a PageSpeed Insights -al érdemes elvégezni egy tesztet. Elég megdöbbentő ha a maximum megszerezhető 100 pontból csak minimálisat pontszámot kapunk:

De ha a megfelelő pluginokat feltelepítjük és jól beállítjuk, akkor szépen meg fog emelkedni a pontszámunk:

A WP-Optimize az adatbázisunkban tesz rendet. Ha már régóta használjuk a blogunkat, akkor egy csomó biz-basz (nem jutott az eszembe jobb szó rá, és nem akarok senkit sem fárasztani a dolog technikai hátterével) lerakódik a tábláinkban (a biz-basz az izébe) ami ugyan sok port nem kavar általános használat mellett, de azért jobb a biz-baszoktól megszabadulni. Ezen kívül még sok mindenben tud segíteni, de én a többi funkcióját más programokkal oldom meg.

A Smush a képeinket optimalizálja. Erre azért van szükség, mert a nyers kép egy csomó olyan adatot is tartalmaz (hol, milyen beállítással, mivel, mikor stb.. készült a kép), amire böngészés közben nincs szüksége a felhasználónak. Valamint a nyers képek nincsenek tömörítve sem. Ez a program gyorsan végigfut a WP-re feltöltött képeinken. Sokszor 80%-kal is képes csökkenteni 1-1 kép méretét, így pl. egy 100 kb-os képet 20 kb-ra is le tudja redukálni. Ezzel a tárhelyünk is fellélegezhet. Van benne még jó pár hasznos gomb, érdemes beleásni magunkat.

A WP Fastest Cache a css és js fájlainkat tömöríti, illetve megkönnyíti ezeknek a fájloknak az elérhetőségét. Többek között a “Minimalizálja a JavaScript-kódot” és a “Minimalizálja a CSS-fájlokat” problémáját oldja meg, amiért a PageSpeed Insights szokott szólni. Elég nagy tudású program, érdemes elmélyedni ebben is, de ha nincs kedved, akkor másold le az én megoldásomat:

Én ezt a programot megvásároltam 49 dollárért. Fizetés után aktiválódik a képtömörítője is. A Smush is jó, de a Smush alapverziója nem a leghatékonyabban tömöríti a képeket.
Más pluginra nem lesz szükséged. Ahhoz hogy gyors legyen a blogot, nem elég csak pár ingyenes program. Egy jó tárhely / szerver is kell a WP alá. Én egy VPS szervert használok, melynek a havi díja 10.000 Ft körül van. És ha már tárhely, akkor érdemes leellenőrizni, hogy a GZIP be van-e kapcsolva. Ha nincs akkor addig járjunk a szolgáltató nyakára, míg be nem kapcsolja. Sokszor napokig kell velük vitatkozni. Itt tudod leellenőrizni: https://www.giftofspeed.com/gzip-test/
Gyakran szoktam elhanyagolt blogokkal is találkozni, amelyek fél-egy éve nem voltak frissítve. Ezek is rendszerint lassúak.